  • Mfr # ISL-B5-2700
  • Zoro # G6522107
Overall Length
114 27/32 in
Length (In.)
32-3/8
For Use With
XY Tables
Type
ISL-B5 Series Linear DRO Scale
Dia. (In.)
1-1/16
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ISL-B5-2700
Overall Length
114 27/32 in
Length (In.)
Dia. (In.)
Beam Length
114.85 in
Included Signal Cable Length
400 in
Beam Thickness
2.63 in
For Use With
XY Tables
Type
ISL-B5 Series Linear DRO Scale
Application
Manufacturing, Metal Working, Quality Control
Maximum Measurement - mm
2,700 mm
Resolution
0.0002 in
Maximum Measurement - Inch
108 in
Minimum Measurement - mm
0 mm
Minimum Measurement - Inch
0 in
Effective Range
2700 mm
Millimeters Measured - Maximum
2,700 mm
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Inches Measured - Minimum
0 in
Inches Measured - Maximum
108 in
Description
Linear DRO Scale, Resolution 0.0002 in, Accuracy +/-(197+5L)micron in, IP Rating IP54, Data Output Type Cabled, Detection Type TTL, Effective Range 2700 mm, Encoder Body Style Standard, Maximum Measurement - Inch 108 in, Maximum Measurement - mm 2,700 mm, Maximum Operating Temperature - C 70 Degrees C, Maximum Operating Temperature - F 158 Degrees F, Minimum Measurement - Inch 0 in, Minimum Measurement - mm 0 mm, Minimum Operating Temperature - C -10 Degrees C