  • Mfr # ISL-A1-250
  • Zoro # G0133994
Range (In./mm)
10/250
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ISL-A1-250
Beam Length
15.87 in
Overall Length
15 7/8 in
Included Signal Cable Length
140 in
Beam Thickness
2.421 in
Accuracy
+/-247micron in
Minimum Measurement - mm
0 mm
Maximum Measurement - mm
250 mm
Maximum Measurement - Inch
10 in
Minimum Measurement - Inch
0 in
Effective Range
10 in/250 mm
Millimeters Measured - Maximum
250 mm
Inches Measured - Maximum
10 in
Inches Measured - Minimum
0 in
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Description
Linear DRO Scale, Resolution 0.00005 in, Accuracy +/-247micron in, IP Rating IP54, Data Output Type Cabled, Detection Type TTL, Effective Range 10 in/250 mm, Encoder Body Style Standard, Maximum Measurement - Inch 10 in, Maximum Measurement - mm 250 mm, Maximum Operating Temperature - C 70 Degrees C, Maximum Operating Temperature - F 158 Degrees F, Minimum Measurement - Inch 0 in, Minimum Measurement - mm 0 mm, Minimum Operating Temperature - C -10 Degrees C