  • Mfr # ISL-A1-1000
  • Zoro # G0134049
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
ISL-A1 Series Linear DRO Scale
Range (In./mm)
40/1000
Resolution (In./mm)
0.0001/0.001
Overall Length (In./mm)
Beam Thickness (In/mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ISL-A1-1000
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length (In./mm)
Beam Thickness (In/mm)
Beam Length (In./mm)
Beam Length
46.65 in
Beam Thickness
2.421 in
Included Signal Cable Length
200 in
Overall Length
Details
Item
Linear DRO Scale
Type
ISL-A1 Series Linear DRO Scale
Range (In./mm)
Resolution (In./mm)
Accuracy (In/mm)
+/-(197+5L) microinch
Functions
Suitable for Milling Machines, XY Tables, Jigs
Includes
Anti-Dust Cover, L Shape Support, Mounting Accessories, Plain Base
For Use With
Jigs, Milling Machines, XY Tables
Data Output Type
Cabled
Maximum Measurement - mm
1,000 mm
Maximum Operating Temperature - C
70 Degrees C
Includes Signal Cable
Yes
Detection Type
TTL
Minimum Operating Temperature - F
14 Degrees F
Resolution
IP Rating
IP54
Accuracy
+/-397micron in
Maximum Operating Temperature - F
158 Degrees F
Maximum Measurement - Inch
40 in
Minimum Measurement - mm
0 mm
Encoder Body Style
Standard
Minimum Measurement - Inch
0 in
Operating Temperature Range
-10 Degrees to 70 Degrees C, 14 Degrees to 158 Degrees F
Effective Range
40 in/1000 mm
Maximum Response Speed
50m/min
Minimum Operating Temperature - C
-10 Degrees C
Inches Measured - Maximum
40 in
Inches Measured - Minimum
0 in
Millimeters Measured - Maximum
1,000 mm
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Description
Linear DRO Scale, Resolution 0.00005 in, Accuracy +/-397micron in, IP Rating IP54, Data Output Type Cabled, Detection Type TTL, Effective Range 40 in/1000 mm, Encoder Body Style Standard, Maximum Measurement - Inch 40 in, Maximum Measurement - mm 1,000 mm, Maximum Operating Temperature - C 70 Degrees C, Maximum Operating Temperature - F 158 Degrees F, Minimum Measurement - Inch 0 in, Minimum Measurement - mm 0 mm, Minimum Operating Temperature - C -10 Degrees C