  • Mfr # ISL-A1-350
  • Zoro # G0134152
Range (In./mm)
14/350
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ISL-A1-350
Beam Thickness
2.421 in
Overall Length
19 7/8 in
Included Signal Cable Length
140 in
Beam Length
19.87 in
Minimum Measurement - Inch
0 in
Effective Range
14 in/350 mm
Maximum Measurement - Inch
14 in
Maximum Measurement - mm
350 mm
Minimum Measurement - mm
0 mm
Accuracy
+/-267micron in
Millimeters Measured - Maximum
350 mm
Inches Measured - Minimum
0 in
Inches Measured - Maximum
14 in
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Description
Linear DRO Scale, Resolution 0.00005 in, Accuracy +/-267micron in, IP Rating IP54, Data Output Type Cabled, Detection Type TTL, Effective Range 14 in/350 mm, Encoder Body Style Standard, Maximum Measurement - Inch 14 in, Maximum Measurement - mm 350 mm, Maximum Operating Temperature - C 70 Degrees C, Maximum Operating Temperature - F 158 Degrees F, Minimum Measurement - Inch 0 in, Minimum Measurement - mm 0 mm, Minimum Operating Temperature - C -10 Degrees C