  • Mfr # 6313-0D24
  • Zoro # G2550657
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Inside Micrometer Accessory Setting Standard
For Use With
Zero Setting Micrometers
Application
Manufacturing, Metal Working, Quality Control
Dia. (In.)
.24mm
Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6313-0D24
Country of Origin
China
Dimensions
Dia. (In.)
.24mm
Dimension Type
Inch
Thickness
0.315 in
Inside Diameter
0.24 in
Outside Diameter
1.26 in
Details
Item
Micrometer Setting Ring
Type
For Use With
Zero Setting Micrometers
Application
Accuracy
+/-0.00008 in
Description
Micrometer Setting Ring, Accuracy +/-0.00008 in, Dimension Type Inch, Inside Diameter 0.24 in, Outside Diameter 1.26 in, Thickness 0.315 in