  • Mfr # 6313-0D16
  • Zoro # G2550587
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Inside Micrometer Accessory Setting Standard
For Use With
Zero Setting Micrometers
Dia. (In.)
.16mm
Application
Manufacturing, Metal Working, Quality Control
Thickness
0.197 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6313-0D16
Country of Origin
China
Dimensions
Dia. (In.)
.16mm
Thickness
0.197 in
Dimension Type
Inch
Inside Diameter
0.16 in
Outside Diameter
0.866 in
Details
Item
Micrometer Setting Ring
Type
For Use With
Zero Setting Micrometers
Application
Accuracy
Description
Micrometer Setting Ring, Accuracy +/-0.00008 in, Dimension Type Inch, Inside Diameter 0.16 in, Outside Diameter 0.866 in, Thickness 0.197 in