  • Zoro # G214873787
/ea
Key Features
OS Compatibility
ChromeOS, Windows 7, Windows 11, Windows 8.1, macOS, Android, Windows 10
Includes
USB-C PD 7-in-1 4K Docking Station / Multiport HubInstructions
Color
Silver
Width
2.13 in
Height
0.67 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
153966
Zoro #
G214873787
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
2.13 in
Height
0.67 in
Length
5.1 in
Cable Length
7.87 in
Details
Item
Docking Station
OS Compatibility
Includes
Color
Silver
USB Power Delivery
100W
Connectivity Technology
Wired
HDMI
Yes
USB Type-A
Yes
Data Transfer Rate
1.25 GB/s
Memory Card Reader
Features
Power Delivery Pass-through, Plug and Play
Number of HDMI Ports
1
USB Type-C Detail
1 x USB-C 24-pin, male, 1 x USB-C 24-pin, Power Delivery, female
Supported Resolutions
720 x 576, 720 x 480, 1920 x 1080, 3840 x 2160, 1280 x 720
Compatibility
USB Type-C
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports
2
Number of RJ-45 Ports
1
Number of USB Type-A Ports
2
Host Interface
USB Type C
HDMI Version
Number of USB Ports
4
Memory Card Supported
microSD, SD
Number of USB Type-C Ports
Brand Compatibility
Apple, Google
Charging Capability
Screen Mode
4K, 4K @ 60Hz, HD, Full HD, 4K UHD
Network (RJ-45)
Device Supported
Notebook/Monitor/Smartphone/Tablet/Keyboard/Mouse/Flash Drive
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Maximum Data Transfer Rate
1.25-GB/s
Operating System
macOS, Android, Windows 7, ChromeOS, Windows 11, Windows 8.1, Windows 10
Compatible Devices
Notebook, Keyboard, Monitor, Tablet, Flash Drive, Mouse, Smartphone
Screen Mode Supported
HD, Full HD, 4K @ 60Hz, 4K UHD, 4K