Intermatic Electronic Timer, 24 hr/7 Days, SPDT-NO/NC FM1D20-24U
Electronic Timer, 24 hr/7 Days, SPDT-NO/NC (Discontinued)
  • Mfr # FM1D20-24U
  • Zoro # G3246826
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FM1D20-24U
Country of Origin
China
Dimensions
Width
3 in
Depth
2 in
Height
3 in
Overall Width
3 in
Overall Depth
2 in
Overall Height
3 in
Details
Item
Electronic Timer
Operation Mode
24 hr/7 Days
Number of Channels
1
Contact Form
SPDT-NO/NC
Voltage
24V AC/DC
Amps
16 A
HP @ 120V
NC: 1/2, NO: 3/8
HP @ 240V
NC: 3/4, NO: 1
Events Available - Electronic Timer
20
Available Actions - Electronic Timer
On/Off
Event Allocation - Electronic Timer
1 On/Off Action = 2 Events
Color
Gray
Number of Poles
1
NEMA Rating
Backup Device
CR2032 Lithium Battery
Max. Time Setting
7 day
Operating Temp.
-13 Degrees to 131 Degrees F
Backup Time
3 yr
Min. Time Setting
1 min
Standards
California Title 24, cULus
Number of Pulse Events
20
Mounting
Panel
Max. On/Off Cycles
Body Color
Gray
Timer Functions
On/Off
Current Rating - Maximum
16 A
NEMA Enclosure Rating
Time Setting - Maximum
7 day
Time Setting - Minimum
1 min
Description
Electronic Timer, Operation Mode 24 hr/7 Days, Number of Channels 1, Contact Form SPDT-NO/NC, Voltage 24V AC/DC, Amps 16 A, HP @ 120V NC: 1/2, NO: 3/8, HP @ 240V NC: 3/4, NO: 1, Events Available - Electronic Timer 20, Available Actions - Electronic Timer On/Off, Event Allocation - Electronic Timer 1 On/Off Action = 2 Events, Mounting Panel, Number of Poles 1, Min. Time Setting 1 min, Max. Time Setting 7 day, NEMA Rating 1, Color Gray, Backup Device CR2032 Lithium Battery, Backup Time 3 yr