  • Mfr # K08-36RXT-S6132
  • Zoro # G7875284
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Round
Width
36 in
Length
48 in
Height
34.9 in
Tabletop Material
Wood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K08-36RXT-S6132
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36 in
Length
48 in
Height
34.9 in
Overall Length
36
Overall Height
48
Overall Width
34.9
Details
Item
36 in Rd Extension Dining Table 36 inH,2 X-Back Counter Ht Stools,White
Shape
Round
Tabletop Material
Wood
Tabletop Color
White
Weight
119
Material
Hardwood
Color
White
Description
  • •Table dimensions: 36"W x 48"D x 34.9"H
  • •Counter height Stool dimensions: 17.7"W x 20.4"D x 40"H
  • •3 piece set, consisting of 1 36"High table and 2 x-back counter height stools
  • •With leaf, table expands from 36" to 48"
  • •Seat height: 24"
  • •Made from solid wood
  • •Two tables in one! This item includes one 6" extension pedestal base that permits the consumer to turn the dining height table into a counter height table.