International Concepts Round 42 in. Dual Drop Leaf Dining Table with 2 Ladderback Chairs - 3 Piece Dining Set, 42 in W K57-42DP-C617P
Round 42 in. Dual Drop Leaf Dining Table with 2 Ladderback Chairs - 3 Piece Dining Set, 42 in W (Discontinued)
  • Mfr # K57-42DP-C617P
  • Zoro # G601974189
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K57-42DP-C617P
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
42 in
Length
42 in
Height
29.5 in
Details
Item
42 in. Dual Drop Leaf Dining Table with 2 Ladderback Chairs - 3 Piece Dining Set
Shape
Round
Tabletop Material
Wood
Tabletop Color
Black/Cherry
Leg Color
Black
Finish
Black/cherry
Assembled/Unassembled
Unassembled
Weight Capacity
250 Pounds
Includes
3 Piece Dining Set
Weight
94.7
Description
  • •Includes drop leaf dining table and 2 dining chairs
  • •Made of solid hardwood with a butcher block tabletop design
  • •Table dimensions: 42 in. W x 42 in. D x 29.5 in. H
  • •9 in. drop leaf on each side with a 24 in. x 42 in. center section
  • •Pedestal base with 4 feet for maximum support
  • •Chair dimensions: 17 in. W x 21.3 in. D x 36 in. H
  • •Seat dimensions: 17.7 in. H x 16.9 in. W x 16.8 in. D