  • Mfr # G2042-2000C
  • Zoro # G204388130
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G2042-2000C
Country of Origin
China
Description
Interstate Pneumatics G2042-2000C Co2 Pressure Gauge 2000 PSI 2" Diameter 1/4" NPT (Right Side Mount).
This 0-2000 PSI Co2 Regulator Gauge is the replacement for a broken Co2 high pressure gauge (the one that reads the pressure in the CO2 tank).This gauge indicates the dispensing pressure remaining in the Co2 tank. There is no need for a gauge that exceeds 2000 psi for draft beer, home brew and soda use unless you have a 500lb or higher bulk tank. Fits most regulators.