Invid Tech Camera, Dome Type, Focal 2.8mm ULT-C2DRIR28
Camera, Dome Type, Focal 2.8mm (Discontinued)
  • Mfr # ULT-C2DRIR28
  • Zoro # G5057573
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ULT-C2DRIR28
Country of Origin
Unknown
Dimensions
IR Illuminator Wavelength
850 nm
Dia. (In.)
4 3/8 in
Depth (In.)
3 1/4 in
Focal Length (mm)
2.8 mm
Details
For Use With
DVR
Item
Camera
Lens
Fixed
Line Resolution
2 MP
Power Consumption
5 W
Digital Video Camera Image Sensor
1/3 CMOS
Exposure Conditions
-4 Degrees to 140 Degrees F
Detection Range
0 to 65 ft
Pixels
1920(H) x 1080(V)
Display
Color
Illumination
Yes
Scanning
Progressive
Indoor/Outdoor
Indoor, Outdoor
Luminance Factor
0 lux LED On
Day/Night Capable
Day/Night
Min. Light Level (Lux)
0 lux
Type
Dome
Voltage
12V DC