  • Mfr # SUCSF210-50MM IP69K
  • Zoro # G815628571
Overall Width
54.6 mm
Overall Length
143 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SUCSF210-50MM IP69K
Overall Width
54.6 mm
Overall Length
143 mm
Overall Height
143 mm
Inner Ring Width
51.6 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
111 mm
Bore Diameter
50 mm
Mount Hole Size
16 mm
Flange Thickness
16 mm
Back Side to Center Width
19 mm
Mounting Bolt Size
9/16 in
Mount Hole Center-to-Center Length
111 mm
Center Height
71.5 mm
Details
Item
4 Bolt Flange Bearing
Flange Bracket
Closure
Double Sealed
System of Measurement
Metric
Maximum Temperature
210 Degrees F
Bore Type
Cylindrical
Split Housing
Not Split
Rolling Element Rows
1
Self Lubricating Bearing
No
Includes Mounting Hardware
Yes
Included Bearing
Ball
Maximum Speed
330 RPM
Number of Mount Holes
4
Lubricant Material
H-1 Grease
Housing Material Grade
AISI 52100
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Bearing Material Grade
AISI 52100
Description
4 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 19 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 50 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 71.5 mm, Closure Double Sealed, Housing Material Stainless Steel, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 330 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 111 mm, Number of Mount Holes 4