  • Mfr # SUCSFB210-50MM IP69K
  • Zoro # G515628192
Overall Height
191 mm
Overall Length
118 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SUCSFB210-50MM IP69K
Overall Height
191 mm
Overall Length
118 mm
Overall Width
54.6 mm
Flange Thickness
13 mm
Mount Hole Size
13.1 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
69.9 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
41.3 mm
Inner Ring Width
51.6 mm
Bore Diameter
50 mm
Mounting Bolt Size
7/16 in
Center Height
50 mm
Back Side to Center Width
19 mm
Details
Item
3 Bolt Flange Bearing
Housing Material
Rolling Element Rows
1
Maximum Temperature
210 Degrees F
Included Bearing
Ball
Number of Mount Holes
3
Housing Material Grade
AISI 52100
Bore Type
Cylindrical
Maximum Misalignment Angle
45 Degrees
Lubricant Material
H-1 Grease
Bearing Material Grade
AISI 52100
Maximum Speed
330 RPM
Minimum Temperature
-10 Degrees F
System of Measurement
Metric
Self Lubricating Bearing
Yes
Closure
Double Sealed
Includes Mounting Hardware
Yes
Split Housing
Not Split
Description
3 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 19 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 50 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 50 mm, Closure Double Sealed, Housing Material Stainless Steel, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 330 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 41.3 mm, Number of Mount Holes 3