  • Mfr # SUCSFL210-50MM
  • Zoro # G015628029
Overall Height
115 mm
Includes
Grease Zerk
Overall Width
54.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SUCSFL210-50MM
Overall Height
115 mm
Overall Width
54.8 mm
Overall Length
189 mm
Mount Hole Size
15 mm
Back Side to Center Width
19 mm
Bore Diameter
50 mm
Inner Ring Width
51.6 mm
Mounting Bolt Size
1/2 in
Flange Thickness
15 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
157 mm
Center Height
57.5 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
157 mm
Set Screws
Includes
Grease Zerk
Bearing Insert Material
Stainless Steel
Seal Material
Silicone Rubber
Item
2 Bolt Flange Bearing
Housing Material
Stainless Steel
Split Housing
Not Split
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Housing Type
Flange Bracket
Includes Mounting Hardware
Yes
Bore Type
Cylindrical
Maximum Temperature
210 Degrees F
Lubrication Openings
Grease Fitting
Included Bearing
Ball
Number of Mount Holes
2
Lubricant Material
H-1 Grease
Self Lubricating Bearing
No
Bearing Material Grade
AISI 52100
Rolling Element Rows
1
System of Measurement
Metric
Maximum Misalignment Angle
45 Degrees
Maximum Speed
330 RPM
Closure
Double Sealed
Housing Material Grade
AISI 52100
Description
2 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 19 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 50 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 57.5 mm, Closure Double Sealed, Housing Material Stainless Steel, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 330 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 157 mm, Number of Mount Holes 2