  • Mfr # SUCTF205-25MM
  • Zoro # G415628605
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
PBT Plastic
Bearing Insert Type
Radial Ball
Bearing Insert Material
Stainless Steel
Overall Height
95 mm
Seal Material
Silicone Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SUCTF205-25MM
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
95 mm
Overall Length
95 mm
Overall Width
36.5 mm
Flange Thickness
14 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
70 mm
Inner Ring Width
34 mm
Mounting Bolt Size
3/8 in
Center Height
47.5 mm
Bore Diameter
25 mm
Mount Hole Size
11 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
70 mm
Back Side to Center Width
14.3 mm
Details
Housing Material
PBT Plastic
Bearing Insert Type
Radial Ball
Bearing Insert Material
Stainless Steel
Seal Material
Silicone Rubber
Item
4 Bolt Flange Bearing
Includes
Grease Zerk
Shaft Locking Type
Set Screws
Bore Type
Cylindrical
Housing Material Grade
AISI 52100
Lubricant Material
H-1 Grease
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Split Housing
Not Split
Bearing Material Grade
AISI 52100
Lubrication Openings
Grease Fitting
Number of Mount Holes
4
Includes Mounting Hardware
Yes
Closure
Double Sealed
System of Measurement
Metric
Maximum Temperature
210 Degrees F
Maximum Speed
5,000 RPM
Housing Type
Flange Bracket
Self Lubricating Bearing
No
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Rolling Element Rows
1
Included Bearing
Ball
Description
4 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 14.3 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 25 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 47.5 mm, Closure Double Sealed, Housing Material PBT Plastic, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 5,000 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 70 mm, Number of Mount Holes 4