  • Mfr # SUCSF204-20MM IP69K
  • Zoro # G315628583
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
Stainless Steel
Overall Height
86 mm
Bearing Insert Material
Stainless Steel
Bearing Insert Type
Radial Ball
Overall Length
86 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SUCSF204-20MM IP69K
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
86 mm
Overall Length
86 mm
Overall Width
33.3 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
64 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
64 mm
Center Height
43 mm
Mount Hole Size
11 mm
Inner Ring Width
31 mm
Mounting Bolt Size
3/8 in
Flange Thickness
11 mm
Bore Diameter
20 mm
Back Side to Center Width
12.7 mm
Details
Housing Material
Bearing Insert Material
Item
4 Bolt Flange Bearing
Bearing Insert Type
Radial Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Lubricant Material
H-1 Grease
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Rolling Element Rows
1
Split Housing
Not Split
Housing Material Grade
AISI 52100
Number of Mount Holes
4
Closure
Double Sealed
Bore Type
Cylindrical
Included Bearing
Ball
Housing Type
Flange Bracket
Self Lubricating Bearing
No
Maximum Temperature
210 Degrees F
Includes Mounting Hardware
Yes
System of Measurement
Metric
Maximum Speed
5,850 RPM
Bearing Material Grade
AISI 52100
Description
4 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 12.7 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 20 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 43 mm, Closure Double Sealed, Housing Material Stainless Steel, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 5,850 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 64 mm, Number of Mount Holes 4