  • Mfr # SUCTFB206-30MM
  • Zoro # G315628170
Overall Length
83 mm
Includes
Grease Zerk
Overall Height
137 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SUCTFB206-30MM
Overall Length
83 mm
Overall Height
137 mm
Overall Width
40.6 mm
Bore Diameter
30 mm
Inner Ring Width
38.1 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
47.6 mm
Center Height
38 mm
Back Side to Center Width
15.9 mm
Flange Thickness
13 mm
Mount Hole Size
9.9 mm
Mounting Bolt Size
5/16 in
Mount Hole Center-to-Center Height
47.6 mm
Stainless Steel
Includes
Grease Zerk
Radial Ball
Seal Material
Silicone Rubber
Item
3 Bolt Flange Bearing
H-1 Grease
Maximum Misalignment Angle
45 Degrees
Number of Mount Holes
3
Cylindrical
Lubrication Openings
Grease Fitting
Maximum Speed
500 RPM
Description
3 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 15.9 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 30 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 38 mm, Closure Double Sealed, Housing Material PBT Plastic, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 500 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 47.6 mm, Number of Mount Holes 3