  • Mfr # SUCTFB205-25MM IP69K
  • Zoro # G815628144
Overall Length
70 mm
Overall Height
121 mm
Overall Width
37.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SUCTFB205-25MM IP69K
Overall Length
70 mm
Overall Height
121 mm
Overall Width
37.1 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
41.3 mm
Flange Thickness
11 mm
Center Height
34 mm
Bore Diameter
25 mm
Mount Hole Size
9.9 mm
Mounting Bolt Size
5/16 in
Inner Ring Width
34 mm
Back Side to Center Width
14.3 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
41.3 mm
Item
3 Bolt Flange Bearing
Number of Mount Holes
3
Maximum Misalignment Angle
45 Degrees
Maximum Speed
585 RPM
Description
3 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 14.3 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 25 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 34 mm, Closure Double Sealed, Housing Material PBT Plastic, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 585 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 41.3 mm, Number of Mount Holes 3