  • Mfr # SUCSF207-35MM
  • Zoro # G512006580
Overall Height
117 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SUCSF207-35MM
Overall Height
117 mm
Overall Length
117 mm
Overall Width
44.4 mm
Back Side to Center Width
19 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
92 mm
Bore Diameter
35 mm
Mounting Bolt Size
7/16 in
Inner Ring Width
42.9 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
92 mm
Flange Thickness
15 mm
Mount Hole Size
13 mm
Item
Flange Mount Bearings
Housing Material
Seal Material
AISI 302 Stainless Steel; Rubber
Included Bearing
SUC 207
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Lubricant Material
Mobil FM222
Lubrication Openings
Grease Fitting
Number of Mount Holes
4
Expansion Type
Fixed
Description
Flange Mount Bearings, Back Side to Center Width 19 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 35 mm, Expansion Type Fixed, Housing Material Stainless Steel, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing SUC 207, Lubricant Material Mobil FM222, Mount Hole Center-to-Center Height 92 mm, Number of Mount Holes 4, Overall Height 117 mm, Overall Length 117 mm, Overall Width 44.4 mm, Shaft Locking Type Set Screws, System of Measurement Metric