  • Mfr # HUCP210-50MM
  • Zoro # G912006692
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bearing Insert Type
Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Overall Length
203 mm
Overall Width
57 mm
Overall Height
115 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HUCP210-50MM
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
203 mm
Overall Width
57 mm
Overall Height
115 mm
Mounting Bolt Size
5/8 in
Bore Diameter
50 mm
Center Height
57.2 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
159 mm
Details
Bearing Insert Type
Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Item
Pillow Block Ball Bearing Mounted Units
Seal Material
Silicone Rubber
Features
C4 Internal Clearance to Accommodate Thermal Expansion, Specially Heat Treated Rings
System of Measurement
Metric
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Maximum Temperature
450 Degrees F
Description
Pillow Block Ball Bearing Mounted Units, Bearing Insert Type Ball, Bore Diameter 50 mm, Center Height 57.2 mm, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Length 159 mm, Overall Height 115 mm, Overall Length 203 mm, Overall Width 57 mm, Shaft Locking Type Set Screws, System of Measurement Metric