  • Mfr # SUCSP205-25MM
  • Zoro # G512006702
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bearing Insert Type
Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Overall Length
127 mm
Overall Height
70 mm
Overall Width
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SUCSP205-25MM
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
127 mm
Overall Height
70 mm
Overall Width
38 mm
Base Width
38 mm
Center Height
36.5 mm
Mount Hole Size
17 mm x 13 mm
Base Height
16 mm
Bore Diameter
25 mm
Mounting Bolt Size
3/8 in
Inner Ring Width
34 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
105 mm
Details
Bearing Insert Type
Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Item
Pillow Block Ball Bearing Mounted Units
Housing Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Included Bearing
SUC 205
Lubrication Openings
Grease Fitting
Lubricant Material
Mobil FM222
Mount Type
Bolt-Through
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Pillow Block Ball Bearing Mounted Units, Base Height 16 mm, Base Width 38 mm, Bearing Insert Type Ball, Bore Diameter 25 mm, Center Height 36.5 mm, Housing Material Stainless Steel, Included Bearing SUC 205, Lubricant Material Mobil FM222, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Length 105 mm, Mount Type Bolt-Through, Overall Height 70 mm, Overall Length 127 mm, Overall Width 38 mm, Shaft Locking Type Set Screws