  • Zoro # G2275826
Key Features
Shank Diameter
3/8 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Black Oxide
Overall Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
11105ZR
Zoro #
G2275826
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Diameter
3/8 in
Overall Length
3 in
Size Range
5 mm to 35 mm
Step Thickness
3.7 mm
Drill Bit Sizes Included
5 mm, 7.5 mm, 10 mm, 12.5 mm, 15 mm, 17.5 mm, 20 mm, 22.5 mm, 25 mm, 27.5 mm, 30 mm, 32.5 mm, 35 mm
Minimum Hole Size
5 mm
Number Hole Sizes
13
Maximum Drilling Depth
1/8 in
Maximum Hole Size
35 mm
Details
Item
Step Drill Bit
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Black Oxide
Number of Flutes
1
Number of Pieces
1
Impact Rated
Not Impact Rated
Decimal Equivalent
Sub Brand
Unibit
Cutting Direction
Right Hand
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Copper, Plastic, Steel, Wood
Series
Unibit
Drill Bit Point Type
Speed Point
Measurement System
Metric
Step Increments
2 mm
Description
Step Drill Bit, High Speed Steel, Black Oxide, 5 mm to 35 mm Size Range, Straight with Three Flats, 3/8 in Shank Diameter, 3 in Overall Length, Maximum Drilling Depth 1/8 in