  • Mfr # VPX50GV61031
  • Zoro # G705923670
/ea
See details
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VPX50GV61031
Country of Origin
United States
Description
j&d manufacturing's 50", 55" and 60" panel fans have a rugged x-frame mount with an efficient motor and a powerful balanced blade designed to create comfortable air velocity. The cushion-mounted maintenance-free bearings and heavy-duty automatic belt tensioning device make this fan one of the highest performing, lowest maintenance, greatest valued fans on the market!!