  • Mfr # VPX50GV31012
  • Zoro # G505923573
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VPX50GV31012
Country of Origin
United States
Description
j&d manufacturing's 50", 55" and 60" panel fans have a rugged x-frame mount with an efficient motor and a powerful balanced blade designed to create comfortable air velocity. The cushion-mounted maintenance-free bearings and heavy-duty automatic belt tensioning device make this fan one of the highest performing, lowest maintenance, greatest valued fans on the market!!