  • Zoro # G312088335
/ea
Key Features
Includes
5ft / 150cm Detachable Power Cord (US/EU/UK)
Output Voltage
5 V DC
Compatible With
Apple iPad Air Tablet PC
Input Voltage
230 V AC, 120 V AC
Device Supported
MP3 Player, Cellular Phone, USB Device, Camera, Tablet PC, iPad
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JUP50
Zoro #
G312088335
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Height
2.3 in
Width
3.6 in
Depth
1 in
Details
Item
AC Adapter
Includes
Output Voltage
5 V DC
Compatible With
Apple iPad Air Tablet PC
Input Voltage
230 V AC, 120 V AC
Device Supported
Max. Output Power
40 W
Max. Output Current
8 A
Maximum Output Current
8 A
Maximum Output Power
40 W
Compatibility
Product Line
Super Charger
Package Contents
JUP50 40W 5-Port USB Super Charger, 5ft / 150cm Detachable Power Cord (US/EU/UK)