  • Mfr # 650-V36-SC-3CAR
  • Zoro # G011118173
Width
36" Single
Height
33.8 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
650-V36-SC-3CAR
Width
36" Single
Height
33.8 inch
Depth
23.5 inch
Finish
Smokey Celadon
Countertop Material
Carrara Marble
Description
The Smokey Celadon finish on the 36in Brittany Vanity adds a refreshing, natural element to any bathroom space. This moody, yet muted green, with subtle blue and grey undertones, brings the rich, timeless details of the Brittany collection to life. The 36in cabinet, with decorative wood backsplash, features optimal organization with one hide-away tip-out drawer plus two side drawers, one of which is a double height for storing taller items while the other contains a removable bamboo organizer tray. This cabinet also has one door, which conceals an interior shelf. All drawers are lined with an aluminum laminate surface for easy cleaning and are equipped with undermount soft-close slides. The natural Spanish Carrara marble top perfectly complements the green hue and the classic details of the Brittany vanity. All of our 3 CM tops include a porcelain undermount sink.