  • Mfr # 547-V48-PCN-1WZ
  • Zoro # G916243062
/ea
Key Features
Width
48 in
Height
35.88 in
Material
Poplar, Plywood Panels
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Hardware Finish
Champagne Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
547-V48-PCN-1WZ
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
48 in
Height
35.88 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Poplar, Plywood Panels
Finish
Pecan
Tabletop Color
White Zeus
Number of Faucet Holes
1 Per Basin
Includes
Hardware Finish
Champagne Brass
Shape
Rectangular
Number of Bowls
Single
Description
The Brookfield 48 in. Single Vanity in Pecan by James Martin Vanities offers a blend of traditional elegance and contemporary sophistication. The raised panel picture frame doors and detailed corner molding reflect timeless craftsmanship, while the Pecan vanity finish and Champagne Brass hardware lend a fresh, modern appeal. This beautifully crafted piece features two single-door cabinets that open to interior shelves, three standard drawers and one double height drawer for ample storage. The cool wood tones highlight the natural Oak wood grains, lending sophistication and charm to your space. The vanity is completed by a classic White Zeus Silestone top and backsplash with undermount sink.