  • Mfr # 547-V60S-PCN-FPBL
  • Zoro # G916243109
Width
60 in
Height
35.88 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
547-V60S-PCN-FPBL
Width
60 in
Height
35.88 in
Depth
23.5 in
Finish
Pecan
Tabletop Color
Parisien Bleu
Number of Bowls
Single
Description
The Brookfield 60 in. Single Vanity in Pecan by James Martin Vanities offers a blend of traditional elegance and contemporary sophistication. The raised panel picture frame doors and detailed corner molding reflect timeless craftsmanship, while the Pecan finish and Champagne Brass hardware lend a fresh, modern appeal. This beautifully crafted vanity features two single-door cabinets that open to interior shelves, along with five standard drawers for ample storage. The cool wood tones highlight the natural Oak wood grains, lending sophistication and charm to your space. The addition of a Parisien Bleu Silestone top featuring copper veining and an undermount sink completes the look.This unit is enabled with FreePower wireless charging; featuring a single-device charger seamlessly embedded into the countertop, indicated by a light-up halo to the left of the sink. Designed for modern living, FreePower offers convenient, integrated, wireless charging when and where you need it.
  • Two single-door cabinets that open to interior shelves; five standard drawers
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Pecan finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for an 8" widespread faucet; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sink(s) that ship separately and include mounting brackets for easy installation