  • Mfr # 547-V72-PCN-FPBL
  • Zoro # G316242672
/ea
See details
Key Features
Width
72 in
Height
35.88 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
547-V72-PCN-FPBL
Width
72 in
Height
35.88 in
Depth
23.5 in
Tabletop Color
Parisien Bleu
Number of Bowls
Double
Description
The Brookfield 72 in. Double Vanity in Pecan by James Martin Vanities offers a blend of traditional elegance and contemporary sophistication. The raised panel picture frame doors and detailed corner molding reflect timeless craftsmanship, while the Pecan finish and Champagne Brass hardware lend a fresh, modern appeal. This beautifully crafted vanity features two double-door cabinets that open to interior shelves, along with four standard drawers for ample storage. The cool wood tones highlight the natural Oak wood grains, lending sophistication and charm to your space. The addition of a Parisien Bleu Silestone top featuring copper veining and undermount sinks completes the look.This unit is enabled with FreePower wireless charging; featuring a two-device charger seamlessly embedded into the countertop, indicated by a light-up halo in between the sinks. Designed for modern living, FreePower offers convenient, integrated, wireless charging when and where you need it.
  • Two double-door cabinets that open to interior shelves; four standard drawers
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Pecan finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for 8" widespread faucets; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sink(s) that ship separately and include mounting brackets for easy installation