  • Mfr # D100-V48-PBO-FPBL
  • Zoro # G316243143
Width
48 in
Height
36 in
Material
Solid Ash wood frame with solid Ash wood veneers over moisture-resistant MDF panels
Finish
Pebble Oak
Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D100-V48-PBO-FPBL
Width
48 in
Height
36 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Finish
Pebble Oak
Shape
Rectangular
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Tabletop Color
Parisien Bleu
Hardware Finish
Champagne Brass
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Mounting Type
Widespread Faucet
Number of Bowls
Single
Description
Inspired by today's modern furnishings, and characterized by clean lines juxtaposed with unexpected artisan details, the 48 in. Emmeline Single Vanity by James Martin Vanities creates a bold statement. A solid Ash wood base frame supports a faceted front vanity cabinet featuring five spacious drawers lined with our signature brushed aluminum laminate lining, and one top-row tip-out drawer. The lightly wire-brushed Ash veneer in a Pebble Oak finish adds drama and intrigue, allowing this vanity to shine in any space. The Champagne Brass tab-style hardware adds a layer of sophistication. The finish and hardware accents are enhanced by the Parisien Blue Silestone top, offering a deep bluish hue with broad and intricate neutral veins highlighted by fine coppery accents.This unit is enabled with FreePower wireless charging; featuring a single-device charger seamlessly embedded into the countertop, indicated by a light-up halo to the left of the sink. Designed for modern living, FreePower offers convenient, integrated, wireless charging when and where you need it.
  • Five standard drawers and one top-row tip-out drawer
  • Drawer boxes feature English Dovetail joinery with premium, soft-close undermount drawer slides
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Wire-brushed Pebble Oak finish with Champagne Brass tab-style hardware
  • Countertop is pre-drilled for an 8" widespread faucet; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sink(s) that ship separately and include mounting brackets for easy installation