  • Mfr # 545-V60D-LNO-3VSL
  • Zoro # G416242749
/ea
See details
Key Features
Width
60 in
Height
34.13 in
Material
Ash Solids, Ash Veneers, Plywood Panels
Finish
Light Natural Oak
Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
545-V60D-LNO-3VSL
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
60 in
Height
34.13 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Finish
Light Natural Oak
Shape
Rectangular
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Hardware Finish
Champagne Brass
Tabletop Color
Victorian Silver
Mounting Type
Widespread Faucet
Number of Bowls
Double
Description
A modern interpretation of mid-century design, the Laurent 60 in. Double Vanity features organic charm with soft, rounded picture-frame details. Its Light Natural Oak finish over cathedral grain Ash veneers highlights the beautiful, natural wood texture, while Champagne Brass knobs lend a touch of elegance. Designed for versatility, this vanity offers two top-row tip-out drawers, four generously sized full-extension drawers, and a removable bamboo drawer organizer. The two-door cabinet door opens to adjustable shelves and a conveniently integrated USB/120V power unit. Choose to install the Laurent as a freestanding vanity with the modern wood base, or float it on your wall using our durable French cleat hardware. Perfectly crafted and beautifully appointed, Laurent brings an understated elegance to any bathroom. The light wood finish is enhanced by the neutral background of the Victorian Silver Silestone top, which boasts beautiful veining and champagne metallic accents which seamlessly complements both warm and cool tones.
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Light Natural Oak finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for 8" widespread faucets; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sinks that ship separately and include mounting brackets for easy installation
  • Integrated 120V outlet with USB ports