  • Mfr # D200-V48-CSN-3EJP
  • Zoro # G816243230
/ea
See details
Key Features
Width
48 in
Height
37.18 in
Material
Solid Acacia wood frame with solid Acacia wood veneers over moisture-resistant MDF panels
Finish
Chestnut
Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D200-V48-CSN-3EJP
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
48 in
Height
37.18 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Finish
Chestnut
Shape
Rectangular
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Tabletop Color
Eternal Jasmine Pearl
Hardware Finish
Champagne Brass
Mounting Type
Widespread Faucet
Number of Bowls
Single
Description
The 48 in. Marcello wall-mounted vanity adds a touch of mid-century modern charm to your bathroom, while the warm Chestnut finish provides timeless elegance. The reeded, patterned detail on the door fronts continues around the sides in geometric perfection. Crafted from solid Acacia, with rich, resawn Acacia veneer over Marine MDF, accented by sleek, tab-style door pulls in Champagne Brass. The wide, spacious interior drawers are framed on the top by a generous shelf and features our signature aluminum laminate liners and full extension, soft-close undermount glides. Perfectly completing the look is the 3 CM top in Eternal Jasmine Pearl Silestone by Cosentino, which features a cool white background with subtle marbleized swirls and dark blue-gray veining patterns. The wall-hanging feature contemporizes the look with an easy-to install bracket system included.
  • Vanity set includes a 3cm eased edge Eternal Jasmine Pearl Silestone top. Includes a white porcelain rectangular undermount sink that ships separately and mounting brackets for easy installation. Top is pre-drilled for 8" widespread faucet. Faucet not included.
  • 48" W x 23-1/2" D x 19" H