  • Zoro # G5002873
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Valves
2
Refrigerant Compatibility
R-404A, R-407A, R-407C
Number of Hoses
0
Vacuum Port Size
1/4 in
Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M2-25515
Zoro #
G5002873
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Vacuum Port Size
1/4 in
Hose Length
5 ft
Vacuum Port Connection Size
Manifold Port Connection Size
1/8 in
Gauge Diameter
3 1/8 in
Details
Item
Manifold Gauge
Number of Valves
2
Refrigerant Compatibility
R-404A, R-407A, R-407C
Number of Hoses
0
Material
Brass
Features
Gauges Low Side Blue
30 in Hg to 500 psi
Gauges High Side Red
0 to 800 psi
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
For Use With
R-404A, R-407C, R-407A
Product Type
Manifold Gauge Set
Type
Air Conditioning and Stationary Refrigeration
Low Side Display Pressure - Minimum
30 in Hg
A2L Compatibility
A2L Compatible
High Side Display Pressure - Maximum
800 psi
Warranty
1 yr
Pressure Resolution
1 psi
Vacuum Port Connection Type
SAE
Manifold Port Connection Gender
Male
Display Type
Analog
Low Side Display Pressure - Maximum
500 psi
Gauge Type
High Side/Low Side
For Refrigerant Type
High Side Display Pressure - Minimum
0 psi
Includes Sightglass
Sightglass Not Included
Accuracy
+/- 3-2-3%
Vacuum Port Connection Thread Direction
Right-Hand
Includes Vacuum Port
Vacuum Port Included
Temperature Units Measured
Degrees F
Manifold Port Connection Type
SAE
Body Material
Series
M2
Temperature Resolution
1 Degrees F
Pressure Units Measured
in Hg, psi
Manifold Port Connection Thread Direction
Right-Hand
Calibration Certificate Type
Not Certified
Response Time
Instantaneous
Vacuum Port Connection Gender
Male
Includes Gauge Boots
Boot Not Included
Hose Connection Thread Direction
Description
Manifold Gauge, Number of Valves 2, R-404A, R-407A, R-407C, Number of Hoses 0, 5 ft, 0 to 800 psi, 30 in Hg to 500 psi, +/-3-2-3 Percent, 1/4 in, Brass, Free Floating Dual O-Ring Sealing System for Faster Evacuation/Charging, Color Coded Refrigerant Dials for Easy Reading, Pull Out Proof Hanging Hook for Convenience, All Metal Gauges, Plastic Hand Wheels Allow Easy Turning, Replaceable Intake/Hose Fittings for Easy Repair