Jesco 6-Inch 15W LED Retrofit Downlight 3500K RE-NEO-RDR-6002-15-3580-WH
6-Inch 15W LED Retrofit Downlight 3500K (Discontinued)
  • Mfr # RE-NEO-RDR-6002-15-3580-WH
  • Zoro # G2481898
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RE-NEO-RDR-6002-15-3580-WH
Country of Origin
China
Description
JESCO’s RELYENCE Series retrofit LED downlights offer an easy and cost effective solution to converting any 6” incandescent recessed fixture to LED, the white multi groove baffle trim is easily interchangeable, contact factory for trim options*. The 15W light engine provides similar light output to that of a 75W PAR 38 or 23W CFL. The unit is provided with a detachable E26 adapter which easily screws into an existing incandescent socket. An optional GU24 adapter is also available. They can be installed in either IC or non-IC housings in dry or damp locations. Dimmable down to 10% with most Incandescent or CFL/LED dimmers.