  • Mfr # JH-APL80W-27R
  • Zoro # G015874655
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bulb Base Type
Integrated LED
Voltage
120-277V
Height
23.59 in
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Watts
80W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JH-APL80W-27R
Country of Origin
China
Dimensions
Height
23.59 in
Length
17.71 in
Width
4.72 in
Details
Bulb Base Type
Integrated LED
Voltage
120-277V
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Watts
80W
Dimmable
0V to 10V dimming
Bulb Technology
Item
Post Top Light
Bulb Color Temp.
3000K/4000K/5000K
Wattage Equivalency
400W
Lumens
9600
Housing Color
Black
Standards
ETL Listed
CCT Selectable
3000K/4000K/5000K
Wattage Selectable
80W/70W/60W
Description
  • Brightness: 9000 Lumens to 12000 Lumens
  • 3 selectable options (100W,80W, 60W) for flexible lighting solution
  • 3 selectable CCTs (3000K, 4000K, 5000K) to suit various applications
  • Dimmable, 0-Volt to 10-Volt dimming
  • Universal 120-277 Voltage
  • ETL Listed
  • Compatible with standard 3 inch light poles