  • Mfr # PM0810R-PK10
  • Zoro # G2827097
Key Features
Tube Fitting Material
Acetal Copolymer
Specific Fitting Shape
Plug
Fitting Connection Type
Tube Stem
Tube Size
13/32 in
Stem OD
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PM0810R-PK10
Country of Origin
United States
Dimensions
Tube Size
13/32 in
Fitting Tube Size Outer Diameter
10 mm
Compatible Copper Tube Size
10 mm
Details
Item
Push-Fit Fitting Plug
Tube Fitting Material
Acetal Copolymer
Specific Fitting Shape
Plug
Fitting Connection Type
Tube Stem
Stem OD
10 mm
Max. Pressure
150 psi
Basic Pipe Fitting Material
Plastic
Temp. Range
-14 Degrees to 167 Degrees F for Air and 33 Degrees to 140 Degrees F for Water
Specific Pipe Fitting Shape
Basic Pipe Fitting Shape
Color
Red
Pipe Fitting Connection Type
Tube
Standards
FDA Approved, NSF/ANSI 51, NSF/ANSI 61
Application
Potable Water
System of Measurement
Metric
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Fitting Material
Acetal
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Maximum Operating Pressure
101 psi
Minimum Operating Temperature
68 Degrees F
Fitting Shape
Operating Pressure - Maximum
101 psi
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
For Media Type
Potable Water
Description
Push-Fit Cap, Application Potable Water, Fitting Connection Type Tube Stem, Fitting Material Acetal, Fitting Tube Size Outer Diameter 10 mm, Material Grade Not Applicable, Maximum Operating Pressure 101 psi, Maximum Operating Temperature 158 Degrees F, Specific Fitting Shape Plug, Includes Pre-Applied Thread Sealant Pre-Applied Thread Sealant Not Included, Color Red, Standards FDA Approved, NSF/ANSI 51, NSF/ANSI 61, Compatible Copper Tube Size 10 mm, Compatible Tube Hardness Not Applicable