  • Zoro # G3215121
/ea
Key Features
Application
Fan Cycling
Series
P100
Overall Depth
2 1/2 in
Pressure Connection Size
1/4 in
Standards
C-UL: File SA516, CCN SDFY8, US-UL: File SA516, CCN SDFY2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P100AP-9
Zoro #
G3215121
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Depth
2 1/2 in
Pressure Connection Size
1/4 in
Details
Item
Single Pressure Control
Application
Fan Cycling
Series
P100
Standards
Pressure Range - Minimum
25 psi
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Product Type
Single Pressure Control
Pressure Setting
High or Low
Contact Form
SPST
Pressure Connection Gender
Female
Pressure Range Adjustability
Fixed
Pressure Connection Type
Flare
Rated Voltage
120V AC, 240V AC
Switch Action
Open on Fall
Reset Type
Automatic Reset
Electrical Connection Type
Hardwired
Control Type
Low Cutout
Element Type
Diaphragm
Pressure Range - Maximum
80 psi
Description
Single Pressure Control, Product Type Single Pressure Control, Pressure Range - Maximum 80 psi, Pressure Range - Minimum 25 psi, Pressure Range Adjustability Fixed, Pressure Connection Gender Female, Pressure Connection Type Flare, Time Delay Setting Not Applicable, Pressure Setting High or Low, Pressure Connection Size 1/4 in, Rated Voltage 120V AC, 240V AC, Contact Form SPST, Switch Action Open on Fall, Electrical Connection Type Hardwired, Element Type Diaphragm, Series P100