  • Mfr # P170DA-400C
  • Zoro # G6568992
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
SPST
Switch Action
Open on Rise
Pressure Connection
1/4 in Male SAE
Type
High Pressure
Range (PSI)
200 to 610
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P170DA-400C
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Mounting Hole Diameter
1/4 in, 3/8 in
Overall Height
4 1/4 in
Pressure Connection Size
1/4 in
Overall Width
4 in
Overall Depth
2 1/8 in
Details
Item
Single Pressure Control
Switch Type
SPST
Switch Action
Open on Rise
Pressure Connection
1/4 in Male SAE
Type
High Pressure
Range (PSI)
200 to 610
Reset
Manual
Application
High Limit
Differential Pressure (PSI)
60
Function
High Pressure Applications
Enclosure
NEMA 1
Includes
Mounting Bracket
Open (PSI)
400 psi
Electrical Connection Type
Hardwired
Body Material
Steel
Mounting Orientation
Flat, Horizontal, Vertical
Minimum Operating Temperature
50 Degrees F
Product Type
Single Pressure Control
Rated Voltage
120V AC, 208/240V AC
Input Sensor Type
Pressure Sensor
NEMA Rating
1
Element Type
Bellows
Reset Type
Manual Reset
Contact Form
Pressure Setting
High
Pressure Range Adjustability
Adjustable
Pressure Range - Minimum
200 psi
Weight
2.4 lb
Pressure Range - Maximum
610 psi
Series
P170
Pressure Connection Gender
Male
Standards
UL Listed
Pressure Type
Differential
Pressure Connection Type
Flare
Description
Single Pressure Control, Product Type Single Pressure Control, Pressure Range - Maximum 610 psi, Pressure Range - Minimum 200 psi, Pressure Range Adjustability Adjustable, Pressure Connection Gender Male, Pressure Connection Type Flare, Time Delay Setting Not Applicable, Pressure Setting High, Pressure Connection Size 1/4 in, Rated Voltage 120V AC, 208/240V AC, Contact Form SPST, Switch Action Open on Rise, Electrical Connection Type Hardwired, Element Type Bellows, Series P170, NEMA Rating 1