  • Zoro # G610832531
/ea
Key Features
Overall Length
5.31 in.
Material
Tool Steel
Tool Weight
1.35
Jaw Depth
3.34 in.
Primary Crimping Application
Terminating electrical cables
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TCK-178X
Zoro #
G610832531
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
5.31 in.
Jaw Depth
3.34 in.
Width
10.63 in.
Details
Material
Tool Steel
Tool Weight
1.35
Primary Crimping Application
Terminating electrical cables
Handle Color
Black & Blue
Description
Includes a variety of insulated ring, fork, and spade terminals as well as butt splices for 10 - 22 AWG electrical wires