  • Mfr # 1581-M10-60-PL-E
  • Zoro # G709886230
Thread Size
M10
Fastener Length
60 mm
Head Width
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1581-M10-60-PL-E
Thread Size
M10
Fastener Length
60 mm
Head Width
16 mm
Head Height
9.5 mm
Min. Thread Length
26 mm
Drive Size
16 mm
Flange Diameter
19 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Seal Material
Blue EPDM
O-Ring Material
EPDM
O-Ring Minimum Temperature
-40 Degrees C
O-Ring Maximum Temperature
120 Degrees C
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 16 mm, Fastener Length 60 mm, Finish Polished, Flange Diameter 19 mm, Head Height 9.5 mm, Head Width 16 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 26 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M10, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant