  • Mfr # 1580-M4-12-MT-E
  • Zoro # G309885954
Thread Size
M4
Fastener Length
12 mm
Head Width
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1580-M4-12-MT-E
Thread Size
M4
Fastener Length
12 mm
Head Width
7 mm
Drive Size
7 mm
Head Height
9.5 mm
Flange Diameter
11 mm
Finish
Plain
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 7 mm, Fastener Length 12 mm, Finish Matte, Flange Diameter 11 mm, Head Height 9.5 mm, Head Width 7 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M4, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant