  • Mfr # 1581-M12-50-MT-H
  • Zoro # G409886226
Thread Size
M12
Fastener Length
50 mm
Head Width
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1581-M12-50-MT-H
Thread Size
M12
Fastener Length
50 mm
Head Width
18 mm
Drive Size
18 mm
Head Height
11 mm
Min. Thread Length
30 mm
Flange Diameter
22 mm
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Seal Material
Blue H-NBR
O-Ring Minimum Temperature
-25 Degrees C
O-Ring Maximum Temperature
150 Degrees C
O-Ring Material
H-NBR
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 18 mm, Fastener Length 50 mm, Finish Matte, Flange Diameter 22 mm, Head Height 11 mm, Head Width 18 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 30 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M12, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant