  • Mfr # 1580-M12-50-PL-E
  • Zoro # G509886126
Thread Size
M12
Fastener Length
50 mm
Head Width
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1580-M12-50-PL-E
Thread Size
M12
Fastener Length
50 mm
Head Width
18 mm
Drive Size
18 mm
Head Height
21 mm
Min. Thread Length
30 mm
Flange Diameter
25 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 18 mm, Fastener Length 50 mm, Finish Polished, Flange Diameter 25 mm, Head Height 21 mm, Head Width 18 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 30 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M12, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant