  • Mfr # 1580-M20-40-PL-E
  • Zoro # G509880445
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
External Hex Drive
316 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M20
Fastener Length
40 mm
Head Width
30 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1580-M20-40-PL-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M20
Fastener Length
40 mm
Head Width
30 mm
Drive Size
30 mm
Head Height
32 mm
Overall Length
72 mm
Flange Diameter
40 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
316
Material
Stainless Steel
Finish
Polished
Thread Style
Fully Threaded
Item
Sealing Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
500 N/sq mm
Seal Material
Blue EPDM
Includes
Washer
For Use in Systems
Hygienic Areas
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Material Quality Standards
AISI
Features
O-Ring Maximum Temperature
120 Degrees C
O-Ring Material
EPDM
Washer Type
FDA-Approved Pre-Mounted Sealing
RoHS Compliant
Yes
O-Ring Minimum Temperature
-40 Degrees C
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 30 mm, Fastener Length 40 mm, Finish Polished, Flange Diameter 40 mm, Head Height 32 mm, Head Width 30 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M20, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant