  • Mfr # 1581-M20-40-PL-E
  • Zoro # G209880509
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
External Hex Drive
316 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M20
Fastener Length
40 mm
Head Width
27 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1581-M20-40-PL-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M20
Fastener Length
40 mm
Head Width
27 mm
Head Height
15 mm
Drive Size
27 mm
Overall Length
55 mm
Flange Diameter
34 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
316
Material
Stainless Steel
Finish
Polished
Thread Style
Fully Threaded
Item
Sealing Hex Head Cap Screw
Seal Material
Blue EPDM
Includes
Washer
Tensile Strength
500 N/sq mm
Washer Type
FDA-Approved Pre-Mounted Sealing
O-Ring Minimum Temperature
-40 Degrees C
Features
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
O-Ring Material
EPDM
For Use in Systems
Hygienic Areas
O-Ring Maximum Temperature
120 Degrees C
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
Material Quality Standards
AISI
RoHS Compliant
Yes
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 27 mm, Fastener Length 40 mm, Finish Polished, Flange Diameter 34 mm, Head Height 15 mm, Head Width 27 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M20, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant