  • Mfr # 1580-M4-10-MT-E
  • Zoro # G809885898
Thread Size
M4
Fastener Length
10 mm
Head Width
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1580-M4-10-MT-E
Thread Size
M4
Fastener Length
10 mm
Head Width
7 mm
Drive Size
7 mm
Head Height
9.5 mm
Overall Length
19.5 mm
Flange Diameter
11 mm
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Standards
AISI
Features
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 7 mm, Fastener Length 10 mm, Finish Matte, Flange Diameter 11 mm, Head Height 9.5 mm, Head Width 7 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M4, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant