  • Mfr # 1581-M5-25-MT-E
  • Zoro # G809886109
Thread Size
M5
Fastener Length
25 mm
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1581-M5-25-MT-E
Thread Size
M5
Fastener Length
25 mm
Head Width
8 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Height
7 mm
Drive Size
8 mm
Flange Diameter
11 mm
Overall Length
32 mm
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
500 N/sq mm
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 8 mm, Fastener Length 25 mm, Finish Matte, Flange Diameter 11 mm, Head Height 7 mm, Head Width 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 16 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M5, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant