  • Mfr # 1580-M6-12-MT-E
  • Zoro # G909885934
Thread Size
M6
Fastener Length
12 mm
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1580-M6-12-MT-E
Thread Size
M6
Fastener Length
12 mm
Head Width
10 mm
Head Height
12 mm
Drive Size
10 mm
Flange Diameter
14 mm
Overall Length
24 mm
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
EPDM
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 10 mm, Fastener Length 12 mm, Finish Matte, Flange Diameter 14 mm, Head Height 12 mm, Head Width 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M6, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant