  • Mfr # 1580-M8-20-PL-E
  • Zoro # G809880435
Thread Size
M8
Fastener Length
20 mm
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1580-M8-20-PL-E
Thread Size
M8
Fastener Length
20 mm
Head Width
13 mm
Head Height
14.5 mm
Drive Size
13 mm
Flange Diameter
18 mm
Overall Length
34.5 mm
Finish
Polished
Thread Style
Fully Threaded
-40 Degrees C
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 13 mm, Fastener Length 20 mm, Finish Polished, Flange Diameter 18 mm, Head Height 14.5 mm, Head Width 13 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M8, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant